Krutomýval: jak být filmovým kritikem a režisérem zároveň? A je to vůbec dobrý nápad?

1. Vzhůru k novým výškám, nebo vstříct novým pádům, rozhodně hlavně kupředu. Pro dnešek dokonce i přidávám mluvené slovo, což, jak asi víte, je pro tento web ode mne zcela nový formát. Ale je to jen pár minut, tak snad to statečný čtenář unese.

2. Jak něktěří z vás již vědí, jiní ne, už nějakou dobu píšu filmové recenze na různé české filmové weby. Například na Kinobox. Nebo na Podrobnosti. Ale Krutomýval zůstává mentálně i nadále mým „hlavním domovem“ a proto to, co jsem včera namluvila ve studiu do mikrofonu, dávám právě sem.

3. Od mé první vážnější myšlenky na to, přestat být právníkem a „stát se slušným člověkem(tvůrcem) je to asi 8 let. Vy, co mne čtete již roky, víte, že ta cesta za tím, to rozhodnutí fakticky udělat a následně ten sen (byť velmi pomalu) i realizovat, byla dlouhá a složitá.

4. Ale nyní je to už opravdu realita. Již přes rok nejenže nepracuji jako právník, ale živím se výhradně tím co vytvořím, napíšu, zrežíruju, nebo někde odpresentuju nějakou vtipnou formou. Ať už „doma“ v New Yorku, nebo „doma“ v ČR. Občas díky tomu sice trochu hladovím, ale zrovna já si hlad můžu dovolit, takže proč ne. 

5. Momentálně mám za sebou náročné natáčení pilotního dílu svého zatím srdci nejmilejšího a produkčně nejsložitějšího projektu. A před sebou hromadu již sice nakoukaných filmů, ale jěště nenapsaných recenzí, na které jsem se chystala již minulý týden a které by se třeba na Kinoboxu určitě skvěle vyjímaly již dnes.

6. Ale jak tak nad tím vším přemýšlím, tak dopředu hlásím, že nejenže sovy nejsou čím se zdají být, ale ani hodnocení filmů už pro mne nebude tak samozřejmou činností, neboť bude logicky podléhat poněkud jiné perspektivě.

7. Tím neříkám že nebudu psát co si myslím o filmech, na to je to pro mne příliš velký koníček, ani že neoznačím film, který mne nudil za nudu, nebo který mi přišel hloupý za hloupý. Ale asi se určité věci nutně při tom procesu změní, protože teď už opravdu stojím na „obou stranách barikády“ zároveň. Je tedy fér uvést, že na hodnocení filmů koukám prostě náhle opravdu jinýma očima. Sice pořád těma svýma, ale i tak je ten náhled skutečně změněn. Nemění se mé ambice na to v kinech vidět co nejlepší filmy, natož na to, takové jednou tvořit, ale na to s jakou mírou vhledu můžu/budu filmy hodnotit. 

8. A jaké vlastně bylo to natáčení? O tom postupně vznikne několik článků do rubriky „Jak být režisér a nezbláznit se“. Dnes snad jen jeden střípek: jak se ukázalo, šňupání skořice, pepře, konzumace cibule nebo natírání mentolové pasty pod oči, nevytváří kvalitní filmové slzy. Jak se nám nakonec ty slzy povedly se ovšem jednou dozvíte v nějakých těch „behind the scenes“ fotkách a videích. A věřte mi, že minimálně v tomto ohledu JE na co se těšit.

9. Ale teď již pár minut o pocitech člověka, co se konečně dočkal svých „hyacintových polí“ a nyní sklízí co zasel. A kdo z vás si chce poslechnout, co se mi teď tak honí hlavou, a jak vnímám spojení pozic recenzenta a režiséra, tomu stačí, když níže zmáčkne play.

10. Ale asi nejdůležitější u tohoto příspěvku pro mne bylo a je poděkovat všem těm, kteří na téhle cestě jdou se mnou. Ať už formou čtení tohoto blogu, nebo přímo spoluprácí se mnou, či jakoukoliv jinou formou podpory. Je to i díky vám, že jsem nyní pomyslně zasadila ten první hyacint. Tak snad nebude, až nám vyroste, smrdět.

.

8 komentářů u „Krutomýval: jak být filmovým kritikem a režisérem zároveň? A je to vůbec dobrý nápad?

 1. Super clanek a kvalitni audio. Skvele se to posloucha, vic takovych podcastu! At to muzem poslouchat pri behani a venceni psu 🙂

  1. diky, mam to v planu. minimalne protoze u mluveni se nepozna tolik preklepu a chyb v diakritice, interpunkci a gramatice 😀

 2. Přiznávám bez mučení, že dávám přednost psaným příspěvkům před mluveným, beru to jako dvě úplně odlišné disciplíny, ale to není zas až důležité, protože obecně obliba mluvených příspěvků postupně roste. Nu, shodou okolností jsem se taky rozhodl opustit zavedenou firmu a dobrý post, abych mohl aspoň nějakou dobu „tvůrčím způsobem hladovět“ :-). Těším se na to ovšem neobyčejně!

  1. tak to gratuluju k odvaze a ke zmene a preju hodne stesti. PS: ono to hladoveni nejde zas tak rychle 🙂

 3. Právě si plasticky a detailně představuji, co by asi natočila Mirka Spáčilová…
  Dneska už asi moc práce neudělám 😀
  You rock! Držím palce, aby všechno vyšlo, jak má 😉

  1. no prave. asi maj kritici kritizovat a reziseri rezirovat a je pro to duvod ze se to vetsinou nekrizi :). Ale jeste flintu do zita recenzi nehazim… Diky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *