Archiv rubriky: Fimy – kino

Krutomýval: jak být filmovým kritikem a režisérem zároveň? A je to vůbec dobrý nápad?

1. Vzhůru k novým výškám, nebo vstříct novým pádům, rozhodně hlavně kupředu. Pro dnešek dokonce i přidávám mluvené slovo, což, jak asi víte, je pro tento web ode mne zcela nový formát. Ale je to jen pár minut, tak snad to statečný čtenář unese. Pokračování textu Krutomýval: jak být filmovým kritikem a režisérem zároveň? A je to vůbec dobrý nápad?

Tipy na Oskary – kdo vyhraje letos?

Letošní rok je mimo #OscarsSoWhite okořeněn ještě kauzami #MeToo a #TimesUp. Které bezpochyby stály už za relativním oskarovým neúspěchem fantastického filmu Disaster Artist. V neděli uvidíme, jestli bojovníci za rovnost pokoří 3 Billboardy, jinak jasného favorita v kategorii „best picture“, prosazením filmu Get Out, nebo Lady Bird. Na pódiu se během děkovných řečí bezpochyby dočkáme spousty proslovů za práva žen, černochů a jiných minorit. Trochu se bojím, že to zastíní skoro vše ostatní.

Krutomýval: tipy na Oskary 2017

Veškerá statistika tento rok nasvědčuje tomu, že nejlepším snímkem bude La La Land, který si zároveň odnese i několik dalších cen, včetně té pro nejlepšího režiséra. Kterou kdyby Damien Chazelle dostal, tak bude nejmladším takto oceněným režisérem v histori Oskarů. Ve svých 32 letech. Takže až se zítra ráno při čištění zubů budete na sebe dívat do zrcadla, tak si na Damiena vzpomeňte, a zastyďte se za svůj dosud jistě zcela promarněný bídný život. A pokud si rovnou nepodřežete žíly, tak s tím pocitem pak můžete zkusit něco udělat. 


Za mě je nejlepším filmem tohoto roku jednoznačně Manchester By The Sea a druhým by byl Moonlight. Ale budu zohledňovat to, že La La Land kraluje ve všech dosavadních cenách i nominacích, a tipy podřídím tomu, jak diktuje matematika a předchozí zkušenosti. Osobně by mě potěšilo, kdyby 20th Century Women nebo Lobster dostalo scénář, třeba že by to bylo na úkor Manchesteru, který by pak místo toho mohl vyhrát nejlepší film. Ale to je opravdu velmi nepravděpodobné, protože jestli někdo má šanci podtrhnout židli z pod tučného zadku muzikálu La La Land, je to spíše Moonlight. V dalších, než zde zmíněných kategoriích bude úspěšný opět La la land (střih, mixing, originální píseň), s tím, že Hacksaw Ridge asi vezme střih zvuku a Zootopia animáky a ze zahraničních má velké šance Toni Edrman a Man Called Ove.  Edit po vydání: 9/1O
Pokračování textu Krutomýval: tipy na Oskary 2017

Krutomýval: tipy na Oskarové nominace 2017

 

Stejně jako minulý rok, i tentokrá se pokusím tipnout hlavní kategorie a to jak v nich bude americká filmová akademie hlasovat. Po kauze #OscarsSoWhite, kdy se představitelé akademie zapřísahali, že tak bílé Oskary už neuvidíme, je možné, že se tento rok budou protěžovat zástupci jiného než majoritního amerického etnika. Pokusím se to brát v potaz, i když mi to není nijak příjemné. Jako vždy uvádím to, jak si myslím že budou hlasovat členové akademie, ne to co je nutně moje osobní preference. Tento rok nebyly takové čachry s kategoriema, jako ve 2016 (Danish Girl, Ex Machina). Vlastně jediná výrazná změna byla neůspěšná lobby filmu Mooonlight za kategorii originální scénář. Tento rok se zdá obecně trochu slabší než ten minulý, a upřímne i  na to jak se mi líbil film La La land nechápu, že by měl na sebe strhnout skutečně veškerou pozornost, jak se mu prorokuje. Zajímavá je šance Isabelle Huppert na nominaci za hlavní ženskou roli a to přesto, že to byl cizojazyčný film. Za to akademie nominovala snad jen 13x v historii (např: Sophia Loren a Marion Cottilard). Do Bafty se Elle nedostala díky pozdnímu datu uvedení. Připomnme si, že postup na určování nominací je relativne komplexní, ve zkratce: různé cechy voli ve své kategorii (herci herce, režiséři režiséry), akorát „best picture“ volí všichni. Každý uvede pět svých vaforitů. Hlasy se pak přepočítávají tzv „reprezentační metodou“ kdy v případě že váš zvolený favorit číslo 1 nedostane celkově dost hlasů (počet hlasujících ve vašem cechu děleno počet nominaců plus 1), jeho hlasy se automaticky připočítávají vašemu favoritovi číslo dvě. Můžou tak vznikat zajímavé situace ale také je zde prostor pro kalkul, samozřejmě. Takže, co se dalo vykalkulovat tentokrát? 89% (edit: červeně sou označené špatné tipy)

Krutomýval: The Big Short – lednový favorit ve vašich kinech

1.  Film o několika lidech co předvídali krach na hypotéčním trhu v USA v roce 2007 a rozhodli se se na tom pokusit vydělat je v Česku trochu nešťastně distribuovaný pod názvem „Sázka na nejistotu“ místo výstižnějšího „Sázka na krach“ nebo  aspoň „Spekulace s krachem„. Ale když už žijeme ve světě, kde se název filmu „A History of Violence“ přeloží a pustí do kin pod nesmyslným „Dějiny násilí„, místo správného „Násilná minulost“, nemůžeme darovanému titulu moc koukat do tlamy, buďme rádi za to co je. Pokračování textu Krutomýval: The Big Short – lednový favorit ve vašich kinech

Krutomýval: Southpaw, co je to Southpaw?

1.  Southpaw význam a původ slova: původ z bejsbolu, termín pro nadhazovače leváka. Zápasy se dělaly tak, aby nadhazovačům nesvítilo do očí slunce a byli ksichtem k západu. A když se levák otočil obličejem k západu, tak ruka kterou nadhazoval směrovala k jihu. Odtud název „jižní-tlapa„. Pravák by levou nikdy nenadhazoval samozřejmě a levák to jinak neuměl. Southpaw se pak jako přezdívka pro člověka co je levák rozšířila i do jinejch oblastí ať profesně nebo slangově. Pokračování textu Krutomýval: Southpaw, co je to Southpaw?