Krutomýval: tipy na Oskary 2017

Veškerá statistika tento rok nasvědčuje tomu, že nejlepším snímkem bude La La Land, který si zároveň odnese i několik dalších cen, včetně té pro nejlepšího režiséra. Kterou kdyby Damien Chazelle dostal, tak bude nejmladším takto oceněným režisérem v histori Oskarů. Ve svých 32 letech. Takže až se zítra ráno při čištění zubů budete na sebe dívat do zrcadla, tak si na Damiena vzpomeňte, a zastyďte se za svůj dosud jistě zcela promarněný bídný život. A pokud si rovnou nepodřežete žíly, tak s tím pocitem pak můžete zkusit něco udělat. 


Za mě je nejlepším filmem tohoto roku jednoznačně Manchester By The Sea a druhým by byl Moonlight. Ale budu zohledňovat to, že La La Land kraluje ve všech dosavadních cenách i nominacích, a tipy podřídím tomu, jak diktuje matematika a předchozí zkušenosti. Osobně by mě potěšilo, kdyby 20th Century Women nebo Lobster dostalo scénář, třeba že by to bylo na úkor Manchesteru, který by pak místo toho mohl vyhrát nejlepší film. Ale to je opravdu velmi nepravděpodobné, protože jestli někdo má šanci podtrhnout židli z pod tučného zadku muzikálu La La Land, je to spíše Moonlight. V dalších, než zde zmíněných kategoriích bude úspěšný opět La la land (střih, mixing, originální píseň), s tím, že Hacksaw Ridge asi vezme střih zvuku a Zootopia animáky a ze zahraničních má velké šance Toni Edrman a Man Called Ove.  Edit po vydání: 9/1O

 1. Best picture (chyba)

La La Land

Za mě by to byl Manchester, případně Moonglight. Ale La La Land už má BAFTU, Glóby, Directors Guild a rekordní počet dalších nominací a výher, a vypadá to že mu ve vítězném tažení nemůže nic skočit do cesty, mimo OscarsSoWhite či touze po náročnějším tématu.

 

2. Best director (správně)

Damiene Chazelle (La La Land)

I tady by moje volba šla jinam. Manchester nebo Moonlight. Ale podle všeho je asi Damienovi holt přáno vytvořit tento rok nový rekord. Sám si film i napsal a jeho vize oslovila opravdu hodně diváků i členů akademie. 

 

3. Best actor (správně)

Casey Affleck  (Manchester By The Sea)

Caseymu konkuruje Denzel Washington, ale podle mě ve Fences (na rozdíl od Caseyho v MBS) nepředvedl nic nového a už víc by mi seděla soška v této kategorii Andrew Garfieldovi za Desmonda Dose v Hacksaw Ridge. Gosling snad nemá šanci vůbec.

  

4. Nejlepší herečka  (správně)

Emma Stone (La La Land)

Osobně mi zde příjde že kvalitnější a zajímavější herecký výkon podala Isabelle Huppert v Elle nebo Natalie Portman v Jackie. Ale akademie má ráda mladé ženské maso a Natalie už oskara má, tak to asi spadne do klína Emmě.

  

5. Vedlejší herec (správně)

Mahershala Ali (Moonlight)

Tahle kategorie je tento rok skutečně kvalitní a silná, jak Lucas Hedges tak Jeff Bridges (za Hell or Hight Water) by si to také zasloužili, ale Ali v méně scénách dokázal na díváka udělat asi silnější dojem.

  

6. Vedlejší herečka (správně)

Mně osobně Fences neoslovilo, a herecký výkon Violy spočíval především v slzení a nudlení na kameru, což se mi omrzelo asi před 15 lety po několikáté parodii Blair Witch, ale zrovna v této kateogiri nemá Viola tento rok moc konkurence.

  

7. Kamera (správně)

La La Land

Nádhernou kameru má ještě Silence od Scorseseho a samozřejmě Arrival. Oba by mě potěšily kdyby vyhrály, ale tady to vypadá na další jistojistou výhru pro La La Land.

  

8. Originální scénář (správně)

Manchester By The Sea

Kdyby se dávaly tyto ceny dvě, moje volba by padla vedle Manchester By The Sea ještě na film Lobster, který mne skutečně oslovil svojí originalitou, černým humorem, i zpracováním.

 

9. Adaptovaný scénář (správně)

Moonlight

Další soutěžící v této kategorii jsou o hodně pozadu. Ať už adaptované Fences, Hidden Figures nebo Lion, tady to vypadá na jasného vítěze a sošku pro Moonlight. Který s rozpočtem 5 miliónů (a tržbami skoro desetinásobnými) a cca 300 nominacemi na různé ceny udělal opravdu „díru do světa„.

 

10. Hudba (správně)

La La Land

Co dodat? Snímek je mimo to nominován ještě za dvě samostatné písně a vypadá to že z ostatních nominovaných v této kategorii ho skutečně nemá kdo ohrozit, i když mě třeba silně zaujala i hudba u Jackie (Mica Levi).

 

 

 

 

2 komentáře u „Krutomýval: tipy na Oskary 2017

    1. no to teda. neumis si predstavit moje nadseni kdyz vyhral La La Land i ten best picture a me se tak povedlo dat vsech 10 spravne, jen proto aby o minutu pozdeji rekli „haha, gotcha, tak si ten desatej bod zase sundej, je to Moonlight“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *