Krutomýval: jak se připravit na budoucnost?

1. Ačkoliv jsem žena, tak mne zajímá technologie víceméně všeho druhu. Přijala jsem tedy tento týden pozvánku na konferenci o umělé inteligenci, virtuální realitě, komunikačních technologiích, a robotice.

2. Jakožto chudý umělec si nyní každé pozvánky na nějakou akci „zdarma“ velmi vážím, takže bych asi šla, i kdyby mě nezajímalo o čem to je.  Ale takhle jsem šla vyloženě natěšeně a strávila dva dny posloucháním prezentací moderních technologických firem, které publiku představovaly své nové projekty, nápady, roboty, a plány.

3. Nejvíc fascinující pro mě byla firma Hyperspace XR, budující virtuální zábavní park. Kdo byste chtěl být informován o tom, až do něj začnou prodávat lístky, upište se zde. Já už jsem to udělala a nesmírně se na ten zážitek těším. Z toho co prezentovali to vypadá, že to bude fakt jízda.

4. Nejvíce obav bych asi měla z užívání produktu který  při jízdě autem neustále skenuje váš obličej a pohyby očí, a v momentě, kdy vyhodnotí, že se nevěnujete řízení vozu, na vás začne mluvit. A nejen to, začne vyžadovat vaší kooperacim ve formě odpovídání na různé dotazy. A to nejen ledajaké. Například vás zkouší z vědomostí. Systém nemá naštěstí možnost zasahovat do řízení, ale už to, že vás při něm bude otravovat dotazama na skloňování francouzských sloves mi přijde dostatečně výhrůžné. Na druhou stranu jeho tvůrci tvrdí, že přináší jednoznačné výhody v podobě zvýšené bezpečnosti řízení. No tak třeba, no. Ale já osobně ho do auta nechci. C’est pas pour moi.

5. A nejvíce mě pobavila DNA seznamka. Kterou založila a vlastní sexy neurobiložka, testující již léta DNA různých párů. Ta údajně zjistila, že největší sexuální přitažlivost je mezi jedinci s určitým protikladem v rámci DNA složení. Po odebrání vzorku slin projedou DNA a na základě nějakého matematicko biologického algoritmu zjistí, kdo je váš nejvhodnější partner z jejich DNA databáze. Někdo z publika vznesl dotaz, jestli to ona sama vyzkoušela na sobě a svém partnerovi. Pravila že momentálně je single a právník její firmy jí zakázal to zkoušez na svých klientech/sobě, protože by to mohlo vést k žalobám ohledně zneužívání těch služeb a znevýhodnění některých kandidátů atd. No jasně, právnícíi všechno zkazí, nic nového.

6. Jako další zajímavá mi pak přišla firma která vyrobila robota, co roznáší po kancelářích svačinu. Nijak revoluční, zdá se, ale i tak je to první již plně funkční automatický donašeč housek se salámem z bufetu ke konkrétním lidem. Jeho zajímavější využítí je ale v oblasti zdravotnictví, kde by mohl nahradit část úkonů, které musí dělat nemocniční sestry, a například v pravidelné hodiny roznášet pacientům jejich léky.  Výdejna by na robůtkovi byla napojena na konkrétní otisk prstu nebo tlukot srdce (který je podobně unikátní jako otisk prstu) toho kterého pacienta, takže by se k tomu nikdo jiný nedostal. Což je fajn. Co není fajn je představit si jak se robot zasekne či restartuje zrovna v momentu, kdy od něj potřebuju kritický lék. Neřkuli jak by to dopadlo kdyby robota někdo hacknul, a zařídil aby mi místo méhlo zyrtecu na alergii  podal heparin na ředění krve.

7. Takže jako bezpečnější vnímám robota na vydávání trávy. Ano, to už také existuje. Pouliční automat, do kterého strčíte ruku s občankou, dáte mu otisk nebo necháte oskenovat váš doklad, a on vám pak, pokud projdete jeho vyhodnocením vašeho nároku, vydá rekreační marihuanu dle vašeho výběru a platební schopnosti.

8. A pokud by se vám konzumace THC vymkla z ruky, existuje webová aplikace nabízející 24/7 pozornost terapeutů a jiných odvykajících nebo neodvykajících závisláků. Která dokáže vyhodnoti míru pravděpodobnosti že do toho zase spadnete a včas zasáhnout pomocí komunitní intervence a duševní podpory. A to se počítá.

9. A v případě, že vás nezaujala ani zábava v hyperprostoru, ani výuka jazyků za řízení, ani slinoseznamka, robot se svačinou, natož s thc, a možnost ve dne v noci komunikovat s jinýma závislákama, nabízím tento informační bonus zcela zdarma: existuje firma která pomocí matematiky a hudby údajně dokáže ovlivňovat vaší ochotu jíst, nejíst, nebo co jíst a jak rychle a kdy. Produkt ideální pro restaurace. Když je plno a potřebujou aby lidi u stolů jedli rychle, vybere matematický algoritmus hudbu x, když je potřeba aby lidi snědli procházející zbytek ryby nebo dortu, vybere hudbu y, a když je zájem na tom aby lidi ještě neodcházeli a naopak jedli pomalejí, zahraje zase něco jiného. U této prezentace byly podávány malé dortíky. Z kterých si měl člověk kousnout, pak si dát sluchátka na uši, a podle toho co mu tam hrálo sledovat svou chuť na to, kousat do dortu dále, nebo ne. Šla sem se otestovat. Problém je, že sem si sluchátka nandala dříve než pani dořekla instrukce, takže sem neslyšela a tudíž ani nepochopila že si mám do dortu jen kousnout a čekat na další pokyny, a rovnou sem ten první dort strčila celý do pusy. A pak ještě dva. Než mi došlo, že asi jednám v rozporu s tím jak se čekalo. Následně, když mi to došlo, sem se zastyděla, což způsobilo že už se mi další dort jíst nechtělo. Načež pani zajásala, že to je v důsledku toho co mi hraje do uší. No nevim nevim, přijde mi spíš že za tím rozhodnutím byla spíš moje stíha z přebytečných sacharidů a nálepky hamouna. Ale budiž.

10.  Ale byly to zajímavé dva dny a dozvěděla jsem se spoustu nových věcí. A domu přišla s pocitem, že jsem nyní něco jako Elon Musk v sukních (mínus povinnost platit pokutu 20 miliónů dolarů za jeden blbej tweet) a plna inspirace zasedla k počítači s pocitem nepřekonatelnosti v souboji já vs technologie a rozhodnutím pustit si úvodní díl seriálu Sharp Objects. O 45 minut a několik věcí hozených vzteky o zeď mi došlo že návštěva jedné tech konference ze mě inženýra neudělá, a že pokud pořád ještě dokážu nezvládnout který kabel jde do díry aux a který do HDMI a vymyslet proč nejde zvuk z toho repráku kterej je ZCELA ZJEVNĚ naprosto správně připojený k televizi i počítači, zůstanu v pozici bezbraného nedovzdělaného polootroka, a budu na pospas prvnímu robotovi, co se mu zachce si mě postavit ke zdi. Je tedy nutné se preventivně lépe připravit na vzpouru strojů. A jak? Jednoduše. Se učit, se učit, se učit. A jak se na nadvládu umělé inteligence připravujete vy?

5 komentářů u „Krutomýval: jak se připravit na budoucnost?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *