Krutomýval: Jak na alergie?

1. Začnu tím, že přiznám, že ačkoliv na alergie nevěřím, tak mě souží. Tento nekoncepční úkaz mě značně trápí, zejména v pozdně jarním období. Podle testů šamanů s předponou MUDr. mám alergie na kde co. Kočky, pyly, chlad, slunce, plísně, roztoče, prach, a bůhví co ještě. Nejsilnější reakce pak u mě vzbuzuje právě to jaro.

2. Obvykle se u mě alergie projevují tím, že nemůžu dýchat, neboť mi akutně stávkuje nos, a v horší situaci mě v něm ještě strašně šimrá, což způsobuje mentální podráždění nejvyššího stupně, které se rychle začne projevvovat mými agresivními výpady na okolí, případně sebedestruktivním chováním, pokud se živé okolí raději stáhne někam do díry.

3. Tzn. není záhodno alergie nechat žít nekorigovaným životem. Proto poslušně beru zyrtec, každý rok od března do září, a na nočním stolku mám sprej proti alergiím. Flixonase je to jediné co mi pomáhá v těch nejhorších momentech, kdy má člověk pocit, že se mu hluboko v nose usadil neposedný pavouk, který mu jednou nohou hrabe v mozku a těma zbylýma plete a věší pavučinové záclony u vstupu do nosní dírky.

4. Naštěstí když sem už přes měsíc doma, uprostřeď betonového města, tak si na mě pyly TOLIK nepřijdou, takže letošní jaro bylo zatím celkem v klidu. Ovšem včera ně napadlo, že vzhledem k tomu, že moje portorikánská uklízečka má asi americkou koronu a není vhodné jí pouštět do bytu a už je tomu 5 týdnů co tu nebyla, by bylo záhodno si zkusit uklidit VLASTNÍMA RUKAMA. Zamést, vytřít podlahu, utřít prach a takové blbosti.

5. Záhy ovšem vyšlo najevo, že prachu se za měsíc a půl v pokoji usadí překvapivě mnoho, a že můj způsob úklidu ho akorát značně rozvíří. Což vede k ohromnému záchvatu alrgického kýchání a spojených problémů. Bylo tedy na čase přestat s tak destruktivní činností jakou je uklízení a sáhnout po krabičče poslední záchrany alergika.

6. Český sprej mi ale už došel, a díky tomu, že je pitomá karanténa a člověk nemůže letět do matičky Prahy si pro nové spreje do nosu a podobné vymoženiny, bylo záhodno zakoupit místní americkou verzi. Jmenuje se plus mínus stejně „Flonase“ a bylo mi řečeno, že to je v podstatě to samé a uleví od nejhorších symptomů pavoukova snažení o to mě poslat do Bohnic, do masového hrobu v Bronxu, nebo do Guantanama.

7. Problém je, že to vypadá, že na spray Flonase mám alergii!!! Po nastříkání výrobku do té kruciální, pavoukem postižené nosní dírky došlo k podstatnému zvýšení pavoukovy aktivity. Což je zcela jiný průběh, než který způsobuje Flixonase, který vede k pavoukovu okamžitému ochromení a do hodiny mu můžu strojit pohřeb.

8. Co teď ovšem? Samozřejmě se mi nechtělo věřit že mám alergii na výrobek proti alergii, takže postup střik-kých-střik-kých bylo nutné vědecky prověřit několikerým opakováním a pečlivým zapisovýním děje. Nuže toto je výsledek mého dosavadního bádání: po jednom střiku Flonase dochází k okamžitému zinenzivnění šimrání v nose,  kýchnutí, maximalizace slizní produkce ze všech obličejových otvorů a pak trojkýchání v intervalech cca ob deset minut po následující hodinu či dvě, během které si chci vystřelit pavouka z hlavy i s mozkem.

9. Pak se situace trochu uklidní, a už zbyde „jen“ šimrání v nose, po čemž mi ale přišlo že je vhodné pokus zopakovat, a prověřit,  protože přeci člověk nemůže mít alergickou reakci na něco proti alergi snad ne, třeba to byl jen falšeně pozitivní test? Nebyl. Situace ještě horší. A ani nacpat do sebe trojnásobnou dávku Zyrtecu a prolít nos dvěma jinýma sprejema a vodou nepomohlo.

10. Ale pomohl spánek. A musím si pogratulovat, protože jen díky mé nadstandardní mentální síle se mi nějakým zázrakem povedlo se včera nezabít, a ani nespáchat žádný trestný čin. A vzhledem k tomu, že se během noci pavouk trochu uklidnil, a nyní už předvádí pouze občasné záškuby jednou unavenou nohou, což je situace se kterou se alespoň nyní dá žít, je možné, že to celé přežiju a ještě se z toho poučím. Ponaučení ze situace vyplávající je jasné: už nikdy neuklízet. Mé geny na to holt nejsou stavěné a mají na uklízení alergii.

15 komentářů u „Krutomýval: Jak na alergie?

 1. Jak kdysi správně řekl Eduard Kohout Miroslavu Horníčkovu: „Mirku, život je příliš krátký na to, abychom uklízeli!“ Jedině snad, že pavouk dokáže takový krátký život pocitově prodloužit :-).

 2. Mývale, no, složení je teoreticky totéž. Teď jsem to googlila. Ona to vůbec nemusí být reakce na účinnou látku, v tomto případě kortikoid, (ten by měl alergii skutečně potlačovat) tipla bych to spíš na ty pomocné látky. I když i ty se zdají být podle netu totožné. Avšak i postup výroby je důležitý a může docházet k určitým „kontaminacím“ látek – a to by MOHL být ten problém.

  A nebo je to všechno jinak. Každopádně to existuje! Co je horší, někteří kolegové jsou tak suverénní (chce se mi použít slovo dementní), že tento jev NEBEROU V POTAZ!

  Už jsem viděla spousty pacientů, kteří snesou JEN JEDNOHO VÝROBCE – a na výrobek toho druhého jsou alergičtí… Nejsi první ani poslední. Těch pacientů je tolik, že těm lidem samozřejmě věřím!To, že si to neumíme spolehlivě vysvětlit ještě neznamená, že to neexistuje!

  Jinak, tvůj popis, co se ti děje v nosu je velmi sugestivní a vtipný – alespoň pro ty druhé. 😉

  1. jo mne to prislo taky divne samozrejme, kdyz by to mel byt ten samy vyrobek a vubec nechapu co to bylo, ale druhy den uz vse v pohode a uz to nepouzivam. mozna to nekdy jeste vyzkousim ciste pro vedecke ucely.

 3. Zůstaň u mytí kostek cukru, u toho ti nic nehrozí 🙂

  Mně na alergie letos pomohla rouška!

  1. dnes bez potizi. ale jen kdyz si na ten sprej vzpomenu tak se pavouk zacne otacet v hrobe 🙂

    1. sem v depresi z toho ze cela ta krasna pandemie a klid uz je pryc, ale pokusim se neco vyplodit 🙂

 4. Trápení s alergií nezávidím :-/
  Ale teda preventivně to s tím úklidem taky nepřeháním, co kdyby se chtěla časem nějaká potvora objevit… 🙂

 5. Ten americký přípravek je docela rafinovaný, první dávka stav horší a druhou se to zlepší. To je asi naprogramováno na větší spotřebu a vyšší zisk :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *