Krutomýval: Příběhy ze záhrobí (1)

1. Koukal na mě s napůl otevřenou pusou a vypadal tak ještě víc jako žabák, než obvykle.   KK. Korporátní Kermit. Ještě jedno K by tam patřilo za kreténa, ale to by mě asi hned začala sledovat FBI.

2. –„Ale já si myslím, že to je správně.„- Zakvákal znovu, a v hlase bylo cítit, že už ho fakt dost štvu. To má blbý ovšem. Hned ho opravuju: -„Ale ono to správně není, jakýkoliv zaměstnanec jednající s veřejným činitelem z výkonu sve funkce je více riziková skupina v rámci možností uplácení veřejných činitelů, než zaměstnanec, který během výkonu své práce s veřejným činitelem nepřichází do styku. Není tedy možné tyhle dvě jednotky ohodnotit stejnou mírou přirozeného rizika.“-

3. Nechápu, že KK někdy někoho obalamutil a dostal se do pozice, kdy může fakticky rozhodovat o riziku korupce. (Připomnělo mi to ono historické prohlášení Béma o údajné neexistenci korupce na Magistrátu v Praze. Muhaha). Kdyby byl KK ženská, bylo by nasnadě se zeptat, koho musel výměnou za tu práci vykouřit. Takhle to vypada, že byl akorát najatý někým, kdo sám moc nerozuměl tomu, co KK má vlastně dělat. Klasický stav v mnoha velkých nadnárodních korporacích.

4. Ten nejvyšší kápo býval kdysi v něčem dobrý a opravdu tomu rozuměl. Bohužel je tomu už mnoho roků a těch posledních 5-10 let mu všichni jen pochlebují a prezentují nekonečnou šňůru powerpointů se spoustou zelených okýnek.

5. Ale ti co se na jeho pozici teprve šplhají, často zastydnou v takové podivné víceprezidentské mezifázi, kdy už nedělají nic z toho čemu rozuměli, ale ještě nejsou na pozici, kdy defacto nic dělat nemusí, nebo jim aspoň nikdo nevidí do karet. Takže radši akorát prezentují zelená okénka. Ti pod nimi se bojí něco říct, a ti nad nimi vidí jen zelená okénka. Čímž se kruh nedbalé a často i nekalé zelenosti uzavírá.

6. KK viditelně znervózněl, ale znovu se pokusil zabojovat. Ovšem tím nejhorším možným způsobem. Zopakoval totiž -„ale já si myslím, že to je správně“- a pak dodal bonus v podobě sebeusvědčujícího dodatku -„a navíc jsou tam různé mechanismy na kontrolování a snižování rizika.“- Přišlo mi, že se hodí, aby mu byla dána poslední šance. Můj bývalý mentor Zlý Křemílek by to jistě tak chtěl.

7.-„I kdyby to mělo být správně, což není, nehodilo by se to do kolonky „inherentní riziko“ ale do kolonky „zbytkové riziko“.- Můj prst ukazoval na inkriminující název tabulky. -„A Inherentní neboli přirozené riziko je takové, které existuje BEZ existence jakýchkoliv kontrolních mechanismů“.- Výukový mód mi vyložene sluší, kdybyste o tom pochybovali. –„A kategorie ukazující míru rizika po zavedených kontrolních mechanismech se nazývá zbytkové riziko a to v této tabulce nazvané „inherentní rizika“ nemá co dělat“.-

8. „Já vím co je zbytkové riziko!“ Prohlásil KK z posledních sil a začal se značně vrtět na židli. Bylo zjevné, že tady něco smrdí. Buď je to závan nedovzdělání v oboru ve kterém působí, nebo, což by bylo zajímavější, snaha zakrýt nějakou nekalost.KK si otřel čelo kapesníkem a zanaříkal nad tím, kolik má pořád práce. V jiné situaci by mi ho možná bylo i líto, ale mé smysly, zbystřené dlouhou abstinencí, ovšem zavětřily příležitost k dalšímu dobrodružnému vyšetřování. Ale bylo potřeba na KK nenajet pouze z pozice náhodného najatého auditora, ale dát dohromady starou partu těch nejlepších detektivů východního pobřeží Ameriky a pořádně se do toho puchu opřít společně.

9.  Paul se trochu divil, že volám po takové době, ale zněl potěšeně, byť zmínil, že má doma nový kulečníkový stůl. Snažil se snad naznačit, že má lepší věci na práci?! Zato Křemílek naskočil do plně rozjetého vlaku, jako by se nechumelilo a nebylo to už několik let, co sme spolu mluvili naposled. Bylo zjevné, že se po letech vyšetřování New Yorské mafie doma v důchodu nudí. Prý začal dělat judo-jógu a jí pouze v liché dny. Je třeba ho zachránit.

10. Škoda že den poté, co sme se dohodli, že provedeme KK pořádnou kolonoskopii, začala i zde krize zvaná Covid-19. Ale naše trio odhodlaných vyšetřovatelů v právním důchodu je nezastavitelné. Zváště poté, co se ukázalo, že Paul má známého, který je za práci, kterou provedeme ochoten i zaplatit. Firma, kterou KK spoluřídí, mu totiž už dlouho leží v žaludku.  Mé nové já se chce na chvíli zamyslet nad tím, jestli je to morálně správné, vyšetřovat člověka protože to chce jeho možný konkurent, ale mé staré já právě obulo boty s ostruhama a nasedlo na rozdováděného býka. Ještě že je ta lahev slivovice v mrazáku prázdná. Zatím.

5 komentářů u „Krutomýval: Příběhy ze záhrobí (1)

  1. A proč jen jednu?! Nebuď skoupá! Klidně dvě kolonoskopie! Přeci nebudeme troškařit! 😉

    Hele, Mývale, zaujala mě přezdívka „Výhrůžný Křemílek“ – má to nějaký reálný základ?? Třeba noční čepička (je však otázka, zda bys o ní mohla vědět)? 😉

    1. realny zaklad je v tom ze tak vypada. nos, oblicej, proste presne tak by vypadla kremilek kdyby nabral lidskou podobu.

      Ale protoze to je obavany a velmi uspesny vysetrovatel mistni mafie, rikam mu Zly Kremilek. A to nikdy (alespon v me pritomnosti) na nikoho nezvysil hlas, nepouzil hrube slovo, natoz pohruzku nasilim. Proste format vsech formatu.

  2. Buď v klidu, nejste v tom sami. Zmíněný konkurent zase musí řešit, zda je morálně správné zaplatit vám za práci i v případě, že při kolonoskopii nedejbože nic nenajdete :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *