Krutomýval: Jak vařit v izolaci?

1. Den 38 co jsem v dobrovolném domácím vězení. Jelikož mám chronickou bronchitidu a žiju v zemi, kde lékařská péče je luxus pro hodně bohaté, ke kterým (zamačkávám slzu) už bohužel nepatřím, je nutné si hlídat zdraví. Protože kdyby tu člověk onemocněl, tak si nemůže finančne dovolit rovnou neumřít.  Takže zůstávám doma po celou dobu „krize K“.

2. Domácí vězení mi samo o sobě vůbec nevadí. Můj životní styl chudého umělce na volné noze se zas tak nezměnil. Akorát se nyní místo nátáčení věnuju pár hodin denně samostudiu, tudíž dívání se na televizi. Což není nic složitého. No posuďte sami.

3. V 11 ráno se probudím, do 1 ležím v posteli a přemýšlím na životem. V jednu se vypotácím přes koupelnu do kuchyně, podívat se co by se dalo sehnat k obědu. Do tří přemýšlím nad tím, jak je život krutý, že ještě neexistují reálné amarouny a je nutné k jídlu buď něco uvařit, nebo objednat a riskovat dovážku pizzy i s koronou (navíc teď šetřím a dovážka je drahá). Mezi třetí a čtvrtou vybírám seriál, do šesti se pak koukám na vybraný seriál, v sedm odpovím na pár mailů a udělám si snack, v osm si zacvičím na běhacím pásu aby se neřeklo, v osm deset du vybírat večerní seriál, do desítí koukám na televizi, pak du do sprchy přemýšlet nad tím, jak je život skvělý a v 11 si du lehnout s pocitem dobře odvedené špatné práce.

4. Ale přecijen JE nutné něco jíst, a chleba s máslem a cibulí se taky přejí. Pozn. redakce: byť až tak po měsíci pravidelné konzumace. Nuže zhruba před týdnem bylo nutné udělat revizi doma nashromážděného proviantu a zamyslet se nad tím, co se s ním dá dělat mimo odkazu případným přeživším myším.

5. Z důvodu, který ani mně není úplně jasný mám doma pouze toto: 14 plechovek sterilované řepy, 8 kilo rýže, 2 plechovky skromně se tvářícího ananasu, 10 deka neprozřetelně zestárlého sýra a několik hrstí instantni bramborové kaše. To je prosím naprosto vše.  V mrazáku je ještě prázdná láhev od slivovice a spousta ledu, ale to se jaksi nepočítá.

6. Nicméně aspoň to bylo jednoduché rozhodování. Asi byste se ovšem divili, co všechno jde i jen s těmito ingrediencemi vyrobit. Zvláštěpak když je člověku okolím neustále naznačováno, že se má, stejně jako „hrdinní britští vojácí v zákopech za první světové“ neustále starat o to, aby on i jeho okolí vypadalo uspořádaně a dát si záležet na estetické prezentaci.

7. A protože nejsem britský voják v zákopech a nemám tedy nakázáno se denně holit, zaměřuji svou povinnost o udržování estetiky na tvorbu více či méně chutných pokrmů z řepy a rýže.

8. Pozn. redakce: rýže původně byla na jídelníčku být jen jeden den, ale bylo pro mne velkým překvapením, že když se hrnec naplní do třetiny rýží, po uvaření je pak rýže hrnec plný. S tím že ta vespodu je připálena, ta uprostřed rozvařená a ta nahoře nedovařená.

9. Je zjevné, že v otázce vaření rýže mám ještě nejaké mezery ve vzdělání, ale to se poddá. Prozatím se pyšním tím, že jídlo se dalo sníst a navíc ještě bez újmy. Což je výrok, který se nedal říct o mnohých mých předchozích kulináířských pokusech.

10. Nuže prosím. Prezentuji jídelníček minulého týdne. První představuji pokrm nazavný „Pozdrav slunci“. Následuje „Západ slunce nad Maui“, „Červánky nad Dunkirkem“ a pro hladové i zákusek v podobě rýžového karbanátku na ledovém lůžku, neboli „Elephantes Ad Alpes“. Nouze naučila Dalibora housti a Korona Mývala vařit. Ha! A teď se, Polreichu, ukaž!


 

16 komentářů u „Krutomýval: Jak vařit v izolaci?

 1. Téda, Mývalová,
  to je život! Takový televizní samostudium bych si taky nechala líbit! To by se fakt studovalo samo! 😉 😀

  „Dobře odvedená špatná práce“, to si musím zapamatovat. Tento terminus technicus se určitě ještě bude hodit! 😀 😀 😀

  Tak jsem si tak představovala, jakpak asi vypadá ananas, co se TVÁŘÍ SKROMNĚ! Ten můj se vůbec neupejpal, zrovna jsem se mu (za)hleděla do očí!

  Po přečtení tvého skvělého článku musím říct, že máme mnoho společného! 😉 😀

  1. v tomto ohledu musim priznat ze tento skvely vyraz „bad job well done“ je genialni protoze ho vymyslel genius Terry Pratchett v knize Good Omens. Nevim jak konkretne to Kanturek prelozil, ale original znel takto:

   „he’d experienced the lovely warm feeling of a bad job well done.”

   Vlastne by me to docela zajimalo jak je to v cestine prelozeny…

   1. tak internet vi vse. Kanturek to prelozil takto:

    „ten hřejivý pocit dobře vykonané zlé práce“

    ja osobne se priklanim ke sve iteraci ale to muze byt moje ego :))))

  1. take mi to tak prijde, muj vrozeny sklon k narcismu se hlasi o rec v tomto smeru jiz dlouho 🙂

 2. Kruťáku, jsi gastronomický genius. Obzvlášť mě zaujala ta variace na řepový květ s krvavým okem uprostřed:) Mám taky vyzkoušeno, že i z naprostých blbostí se dá uvařit poživatelné „něco“. Jen nesmí mít člověk nějak moc přehnaná očekávání.

  PS. Pořiď si hrnec – rýžovar. I naprosté poleno z něj dostane překrásnou sypkou a uvařenou rýži. Vím, o čem mluvím:)

  1. HURA, Mengano zije, tak to mam FAKT radost. A dodalo mi to energii do napsani dalsiho clanku. Snad se mas dobre?

  1. to rikas protoze si zjevne este nezkusila konbinaci ryze a repy, je to LAHODNE. i podesate v tydnu.

 3. My jsme v práci měli 3 měsíce home office a také jsem se naučil vstávat o půl jedenácté, myslím, že v tomto ohledu to vůbec nebylo špatné :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *